کاخ توپکاپی

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

کاخ توپکاپی
کاخ توپکاپی استانبول در محل اتصال تنگه بسفر و دریای مرمره و خلیج شاخ طلایی و دریای مرمره قرار گرفته است. این کاخ متعلق به قرن 15 تا 19 میلادی است و دوران امپراتوری عثمانی است. کاخ توپکاپی در سال 1453 توسط سلطان محمد فاتح ساخته شده است.

 

 

 

 

 

 

خود سلطان محمد تا سال 1481 در آن زیسته است. این کاخ در حدود 400 سال درمحل زندگی سلاطین و دولتمردان عثمانی بوده و دارای باغ بسیار باشکوهی است. در سمت راست کاخ درختان سرو قرار گرفته است و مطبخ های کاخ نیز در این سمت جای گرفته اند. امروزه از این محل به عنوان نمایشگاهی از مجموعه های کریستال ، نقره و ظروف چینی که مربوط به دوره امپراتوری عثمانی است استفاده می شود. در قسمت چپ کاخ حرمسرا قرار دارد. در این بخش همسران و فرزندان سلاطین در انزوا زندگی می کرده اند.

سومین بخش کاخ نیز شامل سالن اجتماعات ، کتابخانه احمد سوم ، نمایشگاهی از لوازم شخصی سلاطین و خانواده سلطنتی جواهرات بسیار مشهور و قیمتی و نیز مجموعه ای از دست نوشته ها می باشد. جالب است بدانید موزه کاخ توپکاپی با داشتن بیش از دویست هزار سند و هشتادوشش هزار کتاب و بیسن سالن مملو ای از شاهکارهای نفیس تاریخی یکی از بزرگ ترین موزه های جهان به شمار می رود. فاتح سلطان محمد پس از فتح استانبول در سال 1453 میلادی نخستین کاخ خود را در میدان بایزید که اکنون محل کنونی دانشگاه استانبول است و دومین کاخ خود را با عنوان سرای جدید با مساحت 82 هزار متر مربع در محل فعلی موزه توپکاپی سرای بنا کرد. این کاخ سال های سال محل اقامت سلاطین عثمانی بوده. این موزه سه حیاط اصلی دارد که از سه دروازه شامل باب همایون باب الاسلام و باب السعاده است. می توان داخل آن شد. در این موزه پوشاک سلاطین ، آثار ارزشمند متعلق به کاخ های سلطنتی از جمله تخت نادرشاه و تابلوهای نفیس نقاشی و جواهرات و مینیاتورهای ارزشمند از جمله شاهنامه فردوسی وجود دارد.

این قصر در میان قرون وسطی و زمان معاصر قرار دارد و می تـــــــــواند نشانگری از پیشینه دور دست معماری قصر سازی رومی وبیزانسی و اسلامی باشد . این قصر چه از نظر حجم موزه ها و تالارها چه از نطر اهمیت اشیای گران قدرش از مهمترین موزه های جهان و مهمترین و مقدس ترین موزه موزه جهان اسلام است و بیش 86 هزار شی ارزشمند دارد و خود قصر که نمیتوان بهایی برایش گذاشت. و باید گفت که اهمیت دیگر آن به خاطر کیفیت آثار آن است بخصوص اشیای پیامبر و ائمه و عمر و ابوبکر با حساسیت فوق العاده نگهداری میشود.

در سال 1924 مصطفی کمال آتاترک دستور باز شدن آن به روی مردم را داد و به عبارتی تبدیل به موزه شد . جدا از چینی آلات ،چینی کاریها و اشیای عتیقه و خود قصر این قصر اشیایی دارد که انسانها در تمام جهان آرزوی یک بار دیدن آنها را دارند .

 

تخت امپراتور سلطان احمد سوم

کتابخانه آن منحصر به فرد و نمونه زیبایی از هنر قرن 18 است. قفسه ها طوری طراحی شده که موجب چرخش هوا شود و کتابها به مهر سلطان احمد سوم ممهور شده است و پنجره ها از عاج فیل است.

تعداد کتاب ان 18 هزار و همگی تاریخی هستند. این کتابخانه  بدون شک غنی ترین و گرانبهاترین مجموعه به لحاظ نسخ خطی،مینیاتور، نقاشی و معماری در طرحهای اسلامی و شرقی در دنیا بویژه در جهان اسلام است و شامل کتابهای اهدایی از سراسر جهان از جمله تیموریان در قرن 13.14  است. نیز 21 هزار کتاب خارجی وجود دارد از منابع غیر اسلامی .بیشتر  شاهان عثمانی خطاطان و نقاشان  برجسته بودند و 600 نسخ خطی با مینیاتورهای زیبا وجود دارد.

بزرگترین مجموعه نگارگری دنیا و مهمترین آن با 13533 عدد در کتابخانه موزه توپ قاپی نگهداری میشود.

در این موزه کتابهایی از عهد صفوی و به زبان ترکی و نیز کتابهای تاریخی فارسی نیز اهدا شده و وجود دارد.از جمله قرآن کریم به نستعلیق و خط محمود نیشابوری که به عثمانیان اهدا شده است.

مهم ترین اشیاء اسلامی که در این محل نگهداری می شود عبارتند از:

لباس حضرت فاطمه , زیر انداز خانه حضرت فاطمه , لباس خونین  امام حسین که تنها یکبار در سال گشوده میشود که برای حفاظت آن است , شمشیر حضرت علی (ع) ,...

قسمتی از موزه از خرقه پیامبر اسلام نگهداری می شود که طول آن 1.24 متر و از جنس ابریشم و با آستینهای گشاد است و در صندوق طلایی حفاظت میشود. این قبا توسط پیامبر به کعبی به دلیل تشرف به اسلام هدیه داده شده بود اما بعد از فوت ایشان معاویه در ازای 20 هزار سکه نقره آن را از پسرش گرفته بود . همچنین شمشیر دیگری از پیامبر نیز وجود دارد.

رد پای پیامبر که توسط اصحاب ایشان با طلا پر شده است . و مهر عتیق ایشان که از بغداد آورده شده است.

موی سر پیامبر و 2 دندان شکسته ایشان و موی ریش آن حضرت که توسط ذره بین بزرگ نمایی شده است.

پرده های کعبه و کلید و قفل طلایی کعبه

قدیمی ترین شمشیرها از جمله شمشیرهای پیامبر اکرم ، امام علی، ابوبکر ، جعفر طیار،حمزه (ع) ،عثمان، عمر، خلیفه عباسی و اموی و یزید.

تمام اشیای پادشاهان عثمانی از لباسها ، خرقه های جنگی، شمشیرها ، تاج ها ، عکسهای پادشاهان و خانمهایشان ، گوشواره ها(کوپه،سیرقا) و ...

عصای موسی ,همه دنیا این عصا تائید و برای یهودیان ارزش والایی دارد.

نامه پیامبر روی یک تکه چرم که به یکی از کشورهای خاورمیانه نوشته است.

صندل یا همان کفشهای حضرت محمد(ص)

استخوان دست حضرت یحیی که طی نبش قبر ایشان بدست آمده و زره ایشان

عمامه حضرت یوسف.

قران قدیمی روی چرم برای حقاظت از تحریف و منبع مهمی در مورد تحریف نشدن قران مجید است.

و در این قسمت 408 سال بدون هیچ وقفه و 24 ساعته توسط 24 حافظ قرآن ، قران خوانده شد و هم اکنون روزانه 7 ساعت خوانده میشود یعنی زمان باز بودن موزه و عکس برداری ممنوع است .

کاخ توپ کاپی همه روزها به استثنای سه شنبه جهت بازدید از گردشگران باز است.

صفحه شما : تور ترکیه استانبول دیدنیهای استانبول کاخ توپکاپی
 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ می باشد

طراحی سایت و هاست بهسازان هاست