حمامهای ترکیه

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

حمامهای ترکیه

حمام به عنوان يك جاذبه توريستي در كشور تركيه بسيار مورد حفاظت و توجه است و بحث حفاظت در آثار تاريخي در اين كشور و معنايي كه براي آن تعريف شده در مورد حمام هاي تاريخي هم مصداق دارد. بنابراين حفاظت از آثار نه به معني صرف مراقبت از بدنه فيزيكي و فضاي مادي آن اثر بلكه شامل حفاظت از روح و بخش هاي معنوي آن اثر نيز مي‌شود.


حمام ها به عنوان يك جاذبه توريستي و نيز يك عنصر فرهنگي در كشور تركيه مورد حفاظت و توجه بسيار هستند . حفاظت از حمام ها نه تنها در حمام ها تاريخي استانبول بلكه در برخي كشورهاي همسايه تركيه نظير بوداپست هم نمونه هاي جالبي از نظر فاكتورهاي اجتمامعي و تاريخي و جغرافيايي در حفاظت از اين آثار ارائه شده است. به ويژه استانبول نمونه هاي متنوعي از كاربري هاي گوناگون را ارائه كرده است.

طبق طرح هاي جاري،بيشتر حمام هاي بزرگ تاريخي دراستانبول همچنان با همان كاربري حمام مورد استفاده است كه براي توريست ها نيز جذابيت بسيار دارد.طبق آمارهاي منتشر شده از مجموع 237 حمام تاريخي عصر عثماني در تركيه امروزه 57 حمام همچنان با همان كاربري تاريخي مورد استفاده است و يكي از دلايل ادامه اين روند تقاضا براي اين حمام ها در بازار توريسم اين كشور است. نكته جالب آن كه همان كاركرد گذشته حمام ها كه به عنوان يك فضاي ارتباط اجتماعي زماني نقش منحصر به فردي در جامعه تركيه ايفا مي كرد، هنوز ادامه دارد با اين تفاوت كه به تدريج توريست هاي خارجي جايگزين مردم محلي شده است.درنتيجه جذابيت بسيار زياد اين حمام هاي تاريخي خدماتي كه در اين حمام ها به توريست ها ارائه مي شود.

بيشتر حمام هايي كه هم اكنون در تركيه وجود دارند در اصل ازقرن شانزدهم ميلادي و در دوران سلطان محمد اول ساخته شده اند زماني كه وي متوجه شد كه اين حمام ها منافع اجتماعي بسياري براي كشور دارد . هم اكنون مجموعا 20 حمام تاريخي در كشور تركيه باقي مانده است كه حمام چمبرليتاش ، وزيرهان جادسي (در جاده وزير خان) درقرن هيجدهم و نيز حمام جاعال اوغلو در خيابان يرباتان در مسير آنكارا كه ظاهرا توسط ادوارد ششم و فلورانس نايتينگل مورد بازديد قرار گرفت از جمله مشهورترين حمام هاي تاريخي دركشور تركيه هستند.

حمام «هاسكي سلطان» در پارك سلطان احمد يكي ديگر از حمام هاي تاريخي در تركيه است كه بسيار مورد بازديد قرار مي گيرد . اين حمام هم كه در سال 1557 ساخته شده، داراي دو بخش متقارن و تالار بسيار شاخصي است. اين حمام بعدها بدليل توليد گرماي بسيار شديد تخريب شد اما امروزه به يك مركز نمايشگاهي تغيير كاربري داده شده است.

 

در زیر به معرفی بعضی از حمامهای معروف استانبول می پردازیم:

Cemberlitas Bath

همام Cemberlitas در کنار ستون Cemberlitas ، در میدان  Çemberlitas و در خیابان Divanyolu در نزدیکی بازار بزرگ واقع شده است. این بنا توسط معمار سینان به دستور Nurbanu سلطان، مادر سلطان مراد سوم و همسر سلیم دوم، در 1584 به عنوان منبع درآمد برای  مسجد  Valide-i Atik درمنطقه Uskudar ساخته شده است.

این حمام ابتدا در 2 بخش مجزا برای خانمها و آقایان بنا گردید. اما بخش زنانه حمام در قرن 19 سلطنت سلطان عبدالعزیز به منظور گسترش جاده تخریب ها گردید به تازگی، بخش زنان دوباره ساخته شده است و امروزه از آن استفاده میکنند .بخش لباسکنی این حمام که به سرد خانه نیز موسوم است به وسیله گنبدهای رفیع و بزرگ تزئین گردیده است.این حمام در بخش گرمخانه خود دارای 36 چشمه یا محل شستشو می باشد که مورد استفاده قرار میگرفته است.در مرکز بخش گرم خانه این حمام سکوی سنگی بزرگی قرار دارد که حمایهای خصوصی گرداگرد این سکو قرار گرفته اند.

این حمام هر روز از ساعت 6 صبح الی 24 باز است.

www.cemberlitashamami.com.tr

Cagaloglu Bath

این حمام در منطقه Cagaloglu در نزدیکی متروی Cistern قرار دارد. این حمام در سال 1741 بوسیله معماری نامعلوم  و به دستور سلطان محمود اول  و در ابتدا به عنوان کتابخانه سلطان و مسجد حاجی صوفیا ساخته شده است.

این حمام در ابتدا دارای 2 بخش زنانه و مردانه بصورت جداگانه بوده است.

این حمام ترکیبی از سبکهای مختلف معماری عثمانی است و یکی از آخرین حمامهای ساخته شده در استانبول قبل از ممنوعیت توسط سلطان مصطفی سوم بوده است.

این حمام دارای 2 ورودی جدا برای خانمها و آقایان است که بصورت مجزا از 2 خیابان موسم به خیابان حمام برای خانمها و خیابان Yerebatan برای آقایان است.

پس از ورود به این حمام در قسمت مرکزی خود دارای استخر آب با فواره است که اتاقها یا محل لباسکنی در اطراف آن قرار گرفته است که سقف این قسمت توسط کنبدی زیبا با ستونهای بلند تزئین گردیده است.

بعد از عبور از این قسمت به قسمت گرمخانه وارد می شویم که مانند سایر حمامهای ترک دارای سکوئی برای نشستن در وسط حمام است.

این حمام هر روز از ساعت 8 صبح تا 22 شب باز است.

www.cagalogluhamami.com.tr

Galatasaray Bath

این حمام در منطقه گالاتاسرای در نزدیکی منطقه Beyoglu واقع شده است. این حمام در سال 1481 بر اساس طرح عمومی حمامهای عثمانی  و به دستور بایزید دوم ساخته شده است که در سال 1965 نیز مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت و بخشهای مختلف آن مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و همچنین بخش زنانه به آن اضافه گردید. این حمام از جمله حمامهای معروف است که تعداد زیادی از گردشگران خارجی را به خود جلب می کند.

www.galatasarayhamami.com

 

Cardakli Bath

این حمام در منطقه Kadirga و در نزدیکی مسجد ایاصوفیه قرار دارد.این بتا در سال 1503 به دستور Kapı Ağası Hüseyin Bey ساخته شده است. معمار اولیه این بنا Omar Bin Veli بود که توسط Mehmet Bin Uveys مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. کتیبه سر در این گواهی میدهد که این بنا احتمالا در ابتدا ساختمانی بیزانسی بوده که سپس به حمام تغییر کاربری داده شده است.این بنا اکنون به Küçük Ayasofya Hamamı معروف است.

 

Beyazıt Hamam

این حمام در منطقه Beyazit استانبول واقع شده است و به دستور مادر سلطان سلیم ساخته شده است که به منظور منبع درآمدی برای مسجد آدیرنه در قرن 15 میلادی بوده است. این حمام همچنین به نام Patrona Halil نیز نامیده می شود که وی فردی شورشی بوده که برای مدتی به عنوان یکی از کارگران یا دلاکان این حمام بوده است. این حمام دارای 2 بخش ورودی برای خانمها و آقایان است که از راههای جداگانه امکان ورود به این حمام را داشته اند.درب زنانه این حمام در خیابان Kimyager Derviş Paşa  و درب مردانه آن در خیابان Ordu قرار دارد.

 

Suleymaniye Bath

این بنت در سال 1557 توسط معمار بزرگ عثمانی معمار سینان در کنار بخشی از مسجد سلیمانیه ساخته شده است.

این بنا نیز همانند سایر حمامهای عثمانی دارای بخش سرد یا لباس کنی با تزئینات ویژه خود بخش گرمخانه که شامل دوشهای خصوصی و عمومی و بخش سکوی گرمخانه است که مورد استفاده عمومی برای مراجعین بوده است.

این حمام همه روزه از ساعت 6 صبح الی 24 آماده بازدید است.

www.suleymaniyehamami.com.tr

 

Cinili Bath

این حمام برجسته ترین حمام در خیابان  Itfaiye است که در طول 3 ماه در قرن 16 میلادی و توسط معمار سینان به منظور تامین بخشی از هزینه های مقبره و مدرسه Hayrettin Paşa ساخته شد.این حمام در طول 2 آتش سوزی در سالهای 1782 و 1833 مورد مرمت و بازسازی مجدد قرار گرفت.

این بنا همانند سایر بناها و حمامهای ترکیه دارای سقفی گنبدی شکل است که با کاشیهای رنگارنگ تزئین گردیده است.

Sofular Bath

این حمام در منطقه فاتح واقع شده استو متعلق به قرن 16 میلادی می باشد.از ویژگیهای این حمام بخش لباس کنی آن می باشد که در 2 طبقه طراحی گردیده است.

این حمام همه روزه از ساعت 6 صبح الی 23 شب باز است.

 

Buyuk (Grand) Bath

این حمام در سال 1533 مراه با یک مسحد در کنار آن بوسیله معمار سینان ساخته شد.ساختار این بنا نیز همانند سایر بناهای حمام گونه ترکیه دارای بخشهای مختلف زنانه مردانه و تزئینات خاص خود است.

 

Aga Bath

این حمام در سال 1610 میلادی بوسیله اسماعیل آقا که انبار دار سلطان احمد اول بود ساخته شد.این حمام که در منطقه Uskudar یا بخش آسیایی استانبول ساخته شده است دارای 2 بخش زنانه و مردانه است.

 

Eski (Old) Bath

این حمام که همانند حمام آقا  در منطقه  Uskudar یا بخش آسیایی استانبول ساخته شده است دارای معمار و تاریخ ساخت نامعلومی است اما با توجه به نوع معماری و نقشه آن انتظار می رود که متعلق به قرن پانزدهم میلادی باشد. این حمام همچنین به حمام Sifa نیز معروف است .این حمام نیز مانند سایر حمامهای ترک دارای 2 بخش زنانه و مردانه و بخشهای مختلف برای لباس کنی شستشو دوشهای عمومی و اختصاصی است.

این حمام همه روزه از ساعت 6 صبح الی 21 شب باز است.

Comments  

 
0 #1 nani 1390-10-20 07:03
سلام
از اطلاعات جالبتون ممنون
من اطلاعات کاملی درباره فضاهای داخل حمام های استانبول میخوام .اگه میشه راهنماییم کنید ؟
مرسی
Quote
 

افزودن کامنت


Security code
کد جدید

صفحه شما : تور ترکیه استانبول حمامهای استانبول
 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ می باشد

طراحی سایت و هاست بهسازان هاست