اطلاعات عمومی

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

استانبول

 

استانبول

 

نکاتی مهم در هنگام سفر به استانبول

- چرا آکسارای ؟
- درباره عثمان بی ؟
- در تکسیم به کجا برویم ؟
- مرتر کجاست ؟
- مناطق دیدنی استانبول
- تفریحات شبانه در استانبول
- نکات ایمنی در استانبول !

این شهر بقدر بزرگ است که تا بحال کسی پیدا نشده که بگوید تمام این شهر را زیر پا گذاشتم و یا بلدهستم، حتی خود مردم استانبول هم بخوبی تمام مناطق شهر را بلد نیستند.

اگه قصد سفر به استانبول را دارید اولین چیزی که مهم است ، دلیل سفر هست و چقدر میخواهید هزینه برای آن بپردازید. اگر قصد تجارت و خرید را دارید ، به شما محله آکسارای را توصیه میکنیم.


چرا آکسارای :

زیرا این منطقه مرکز فروش عمده پوشاک ، کیف ، کفش و پارچه هست، و در این منطقه شما به راحتی میتوانید بهترین پوشاک رو بصورت عمده خریداری کنید . در ثانی این محل نزدیک مراکز تاریخی استانبول هم هست (میدان سلطان احمد ، ایا صوفیه ، مسجد سلطان احمد و کاخ ) البته باید گفت تمام افراد دیگری هم که برای گردش به استانبول میروند از اینجا خرید میکنند.حالا از کجای آکسارای خرید بکنیم؟

خیابان آکسارای یا محله آکسارای به چندین محله تقسیم میشود ، برای خرید پوشاک ، شما متوانید در خود خیابان اصلی و یا به خیابان فرعی که به آن لاللی میگن بروید ، اما پارچه فروشها در محله شاهزاده باشی (شهزاده باشی) قرار دارند. برای خرید کیف ، کفش نرسیده به میدان سلطان احمد بهترین جای ممکن هست. البته باید متذکر شد که تو این خیابان بازار قدیمی استانبول هم وجود داره بنام گرند بازار معمولا توریستها برای خرید به این محل میروند. مرکز طلا و صنایع دستی هست ، حتما به اونجا سری بزنید.

شما از آکسارای میتوانید به وسیله مترو به سایر مناطق استانبول برید ، راستی قیمت بلیط مترو 1.5 لیر بیشتر نیست ، راستی از فرودگاه آتاتورک تا خود آکسارای با مترو امکان پذیره.

شما در منطقه آکسارای هتلهای خوبی میتونید استفاده بکنید از نظر امکانات و هزینه بسیار مناسب هستند ، این هتلها از 3ستاره تا 5 ستاره آماده پذیرایی از شما هستند.

عثمان بی , چی هست؟

این عثمان بی چیز خاصی نیست بلکه نام یک منطقه نزدیک آکسارای ، که مرکز پوشاک زنانه در استانبول ، برای تمام خانمها یک بهشت واقعی محسوب میشود.اونجا شما هر نوع پوشاک زنانه ای رو که فکر کنید میتوانید پیدا کنید.


منطقه سلطان احمد :

این منطقه درست بعد از آکسارای شروع میشه از میدان سلطان احمد و پشت آن را میگویند سلطان احمد، شما تو این منطقه بیشتر توریست خارجی میبینید و بس، در این منطقه بیشتر مغازه جهت فروش صنایع دستی هست و هتلهای بسیار خوبی رو میتوانید اونجا با قیمت بسیار مناسب پیدا کنید.
و اما تکسیم(تقسیم ) : فاصله بین آکسارای و تکسیم بوسیله یک پل روی دریای مرمره قرار داره، منطقه تکسیم از نظر موقعیت اجتماع مرکز دفاتر وکلا و پزشکان و مغازهایی است که معمولا اجناس (پوشاک) بصورت اورجنال یا اصلی پیدا میشود.


حالا باید کجای تکسیم بریم؟


برای خرید بهترین جایی که میتوانید بروید خیابان استقلال هست، توی این خیابان شما میتوانید بهترین پوشاک اورجینال ترک را پیدا کنید، اگثر مارکهای معروف نمایندگی دارند. این خیابان روز شب شلوغ و اکثر مغازها تا ساعت 12 شب باز هستند.


در منطقه تکسیم شما میتونید هتلهای 4 و 5 ستاره بسیار لوکسی را پیداکنید ، که دارای امکانات بسیار خوبی هستن و نزدیک مراکز خرید هم میباشند ، شما احتیاج به پرداخت هزینه ایاب ذهاب نیستید .
و اما دور میدان تکسیم ، پر از رستورانهایی که از شما با دونر کباب ، مک دونالد ، پیتزا ، پیده و ینگن پذیرایی مکنند.
شاید برای شما سئوال باشه هزینه یک وعده غذا در استانبول چقدر میشه؟
این بستگی به این داره که شما بخواید چی بخورید ؟ راستی شاید بخواهید از بپرسید تو استانبول غذای ایرونی پیدا میشه (منظور چلوکبابه!)
توی استانبول یک کباب ترکی بستگی به وزنش داره از 1.5 لیر شروع میشه تا 5 لیر غذای کامل. من به شما توصیه میکنم که حتما اونجا از غذاهای ترکی بخورید مخصوصا لاه معجنون ، پیده، کباب ترکی و......... به شما قول میدم که ضرر نمی کنید.
و اما رستوران ایرانی چند تایی تو استانبول تو منطقه آکسارای هست ، اما به نظر من برای چند روز نمی صرفه آدم غذای ایرانی بخوره.

مرتر کجاست؟

مرتر مرکز فروش البسه زنانه بصورت عمده است اما ، در زمان حراج شما میتونید بهترین بهترین لباس ، دامن و تاپ را از اونجا بخرید ، یک وقت هزینه زیاد نکنید، از آکسارای میتونید با مترو برید و برگردید ، راستی یک king burger عالی هم داره.

این از مراکز خرید استانبول جایی که میتونید بهترین خرید انجام بدین.


استانبول در کل مثل یک موزه شهری هست ، پر از مساجد قدیمی ، موزه ، ساختمانهای قرون گذشته.


حالا باید کجا بریم؟


برای دیدن همه دیدنیهای شهر استانبول باید 15 الی 20 روز وقت بزارید تا با دل سیر همه رو ببینید.اما این مدت زیاد هست.

برای دیدن استانبول ابتدا از میدان سلطان احمد شروع کنید. میدان هیپاتروم (سلطان احمد) بعد از او مسجد بسیار زیبای سلطان احمد را ببنید، سری به مسجد ایا صوفیا بزنید بسیار زیبا است تلفیقی از معماری بیزانس و عثمانی.


و اما تفریحات شبانه!
زندگی شبانه در استانبول از ساعت 10 شب شروع میشه و تا ساعت 4 صبح ادامه دارد. حالاباید کجا بریم؟
برای رفتن به دیسکو بار ،من به شما توصیه میکنم عجله نکنید، چرا؟
1-چون هر دیسکو و باری امن نیست ، میرید داخل و وقت پرداخت حساب رقمی رو مبینید که هوش از سرتون میپره، مجبور به پرداخت اون هستید!
2-امکان داره وسایل شما از جمله دوربین و غیره از شما بدوزدند
3-امکان داره تور بار یا دیسکو دعوا بشود اون موقع مفت کتک میخورید.


حالا کجا بریم بابا!

1- میتونید برید برنامه شب ترکی رو ببینید که مجموعه ای از رقصهای فولوریک ترکی ، خواننده، برنامه رقص عربی و کلی برنامه دیگه
2- قایق سواری روی دریای مرمره بسیار زیباست با شام و رقص عریی
3- دیسکو وبارهای میدان تکسیم و شیشلی

نکات ایمنی در استانبول :


مگه تو استانبول خطری هم هست؟ کم نه!

1-مواظب پاسپورت خودتون باشید حتی المکان تو صندوق هتل بگذارید
2-پول خودتون تو یک جیب نذارید ، اون تقسیم کنید تو چند تا جیب
3-دوربین عکاسی ، فیلم برداری رو به گردنتون ندازدید
4-به هر ایرانی و نوشته فارسی اعتماد نکنید.


بزرگ‌ترین شهر کشور ترکیه و مرکز فرهنگی و اقتصادی آن است. این شهر در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره قرار دارد. تنگه بسفر دو قاره آسیا و اروپا را جدا می‌کند و استانبول تنها شهر بزرگ جهان است که در دو قاره قرار دارد. بندر طبیعی شاخ طلایی یا خلیج در این شهر واقع است.

این کلان شهر به عنوان شهر فرهنگی اروپا برای سال ۲۰۱۰ انتخاب شد‌

این شهر در ابتدا با نام بیزانتیوم شناخته می‌شد در سال ۱۹۶ میلادی سپتیموس سوِروس امپراطور روم با حمله به بیزانتیوم آن را اشغال کرد و رومیان زیادی به این شهر مهاجرت کردند.تلاش امپراطور برای نامیدن این شهر به نام فرزندش آگوستا آنتونینا موفق نبود و مردم تا زمان تغییر نام شهر به کُنستانتینوپُل (شهر کنستانتین) (قسطنطنیه)، نام رم جدید (Nova Roma) را برای آن بکار می‌بردند. از سال ۱۹۳۰ رسما استانبول نامیده شد.نام استانبول که تا قبل از فتح آن به دست ترکان به رواج داشت، برگرفته از نام ایستیم پولی στην Πόλι که در زبان یونانی به معنی شهر یا مرکز شهر می‌باشد است. در سال ۱۷۷۰ میلادی سلطان مصطفی سوم با ضرب سکه‌هایی که روی آن نام استانبول نقش بسته بود، به این نام رسمیت بخشید و جایگزین قسطنطنیه شد. در دوره جمهوریت و از روز ۲۸ مارس سال ۱۹۳۰ اداره پست ترکیه از تمامی کشورهای جهان خواست تا از نام استانبول در مکاتبات خود استفاده نمایند.

 

دوره بیزانس

مستعمره نشین‌های یونانی مگارا در سال ۶۶۷ قبل از میلاد این شهر را بنا نهادند و به افتخار پادشاه خود بیزاس نام آن را بیزانتیوم نهادند. در زمان جنگ‌های میان امپراطوری هخامنشی ایرانیان به رهبری داریوش کبیر در خلال جنگ هایشان با یونانیان شهر بیزانس را به تصرف خود در آوردند که تا پایان زمان سلطنت اردشیر درازدست همچنان در اختیار ایرانیان باقی ماند تا اینکه یونانیان در سال ۴۶۵ قبل از میلاد دوباره این شهر را باز پس گرفتند و از آن زمان یونانیان تا سال ۱۹۶ قبل از میلاد که امپراطوری روم بر این شهر تسلط یافت، بر بیزانس حکومت می‌کردند.

 

امپراتوری روم شرقی

در سال ۱۹۶ میلادی رومیان بر استانبول مسلط شده و شهر رو به خرابی نهاد به خصوص آنکه رومیان پایتخت جدید خود را به نیکومدیا( کوجاالی کنونی) منتقل نموده بودند. در این سالها گروههای بزرگی از رومیان به استانبول مهاجرت کردند. موقعیت سوق الجیشی استانبول امپراتور کنستانتین بزرگ را وا داشت تا در سال ۳۳۰ رم جدید را در محل بیزانتیوم بعنوان پایتخت امپراطوری روم شرقی بنا نهد که پس از مرگ وی این شهر قسطنطنیه یا کنستانتینوپولیس نامیده شد و نام روم جدید به فراموشی سپرده شد.

 

فتح استانبول بوسیله عثمانی‌ها

امپراتوری عثمانی

در ۲۹ ماه می سال ۱۴۵۳ سلطان محمد دوم فاتح بعد از ۵۳ روز محاصره در حالی وارد قسطنطنیه شد که توپ او یک حفره بسیار عظیم و بزرگی را در دیوارهای قسطنطنیه ایجاد کرد. محل این حفره امروزه به توپکاپی (دروازه توپ)معروف است. سلطان محمد فاتح پس از فتح استانبول آن را به عنوان سومین پایتخت امپراطوری عثمانی اعلام نمود. پس از فتح استانبول سلطان محمد فاتح کاخ توپکاپی و بازار استانبول را بنا می‌نهد و مدارس، حمام‌ها و بناهای زیادی در شهر ایجاد می‌کند. نقش معمار سینان در خلق آثار معماری این دوره برجسته بوده‌است.

زمانیکه جمهوری ترکیه در سال ۱۹۲۳ تشکیل شد پایتخت آن از استانبول به آنکارا تغییر پیدا کرد. اما استانبول محوریت خود بعنوان مرکز تجاری، صنعتی ترکیه را حفظ نمود و هم اکنون نیز بزرگترین شهر ترکیه می‌باشد.

استانبول در ساحل دریای مرمره قرار دارد و تنگه بسفر که این دریا را به دریای سیاه متصل می‌کند، از وسط این شهر می‌گذرد. بخش غربی شهر در قاره اروپا (شبه جزیره تراکیه) و بخش غربی آن در آسیا (شبه جزیره آناتولی) واقع است. وسعت شهر استانبول ۱۵۳۹ کیلومترمربع است.

 

نواحی استانبول به ۳ قسمت اصلی تقسیم می‌شود:

  • شبه جزیره تاریخی استانبول قدیمی بخش‌ها و نواحی امین اونو و فاتح را در بر می‌گیرد. این مناطق در سواحل شمالی شاخ طلایی (خلیج) واقع شده‌اند که مرکز قدیمی شهر را از قسمت‌های شمالی و جوانتر سمت اروپایی جدا و متمرکز می‌کند. شبه جزیره تاریخی با دیواره‌های قسطنطنیه در
  • غرب به انتها می‌رسد. شبه جزیره توسط دریای مرمره در جنوب و بسفر در شرق احاطه شده‌است.
  • شمال شاخ طلایی، مناطق تاریخی بَی اوغلو و بشیکتاش هستند که محل اسکان آخرین سلطان بوده و زنجیره‌ای از روستاهای سابق مانند اورتاکوی و ببک در میان سواحل بسفر ادامه می‌یابد. در بخش‌های اروپایی و آسیایی بسفر، استانبولی‌های ثروتمند عمارت‌های بزرگ چوبی زیبایی را ساخته‌اند که این عمارت و ساختمان‌ها یالی نامیده می‌شوند که به عنوان اقامتگاه تابستانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • کوی‌های اوسکودر و کادیکوی که در سمت آسیایی قرار گرفته‌اند، در واقع شهرهای مستقلی هستند و امروزه مناطق تجاری و مسکونی مدرنی در آنها ایجاد شده و حدودیک سوم از جمعیت استانبول در خود جای داده‌است.

استراحت و تفریح

بیشتر مکان‌های عمومی برای شنا کردن در شهر در باکرکوی، کوجوک جکمجه سارییی و بوسفروس می‌باشند. در بیرون شهر جزایر پرینسس دریای مرمر، سیلیوری و توزلا مانند کیلیوس و سیله در دریای سیاه وجود دارد. جزایر پرینسس، آدالاری، پرنس گروهی از جزایر دریای مرمر، جنوب کارتال و پندیک هستند. کاج و سبک نئوکلاسیک کاج سنگی (چوبی) و هنر عصر جدید روش عمارت‌های بزرگ تابستانی عصر عثمانی از قرن‌های نوزدهم و بیستم، کالسکه‌های اسبی (وسایل نقلیه موتوری مجاز نبودند) و رستوران‌های ماهی یک هدف عمومی را تشکیل می‌دهند. آن‌ها می‌توانند توسط معبر قایق‌ها و معبرهای پر سرعت دنیز اوتوبوسو از امینونو و کارتال برسند. ۹ جزیره، در ۴ منطقه قرار گرفته‌است. سیله یک منطقه و پناهگاه ساحلی ساخته شده و مشهور ترکیه در دریای سیاه، در ۵۰ کیلومتری استانبول است. کیلیوس یک پناهگاه ساحلی آرام است که از درب شمالی اروپایی بوسفروس در دریای سیاه دور نیست. محل خوبی برای شنا کردن است و در سال‌های گذشته در میان ساکنین استانبول به عنوان مکانی برای گردش عمومی بوده‌است. کیلیوس یک پارک ساحلی همراه با رستوران‌ها (ماهی) می‌باشد. مجله" نیوزویک" اخیراً استانبول را شهر متصل کننده اروپا نامیده‌است. بعد از چند دهه از سعی در رسیدن شرقی، افتخارات استانبول در کشف مجدد از یک شناخت مدرن و جدید بود، قسمت اروپایی آن از سردترین شهرها در دنیا بوده‌است. زیبایی‌های زیادی وجود دارد، هنوزه شهر هوای ابری همراه با بازارها، کلیساهای روم شرقی و عمارات عثمانی را دارا می‌باشد.

 

بازدید کننده گرامی اگر از خدمات این مجله و آژانسهای مسافرتی معرفی شده استفاده نموده اید بسیار خوشحال خواهیم شد اگر ما را از نظر خود درارتباط با خدمات این سایت و آژانسهای معرفی شده مطلع فرمائید تا در آینده خدمات بهتر و کاملتری را ارائه نمائیم

با تشکر مدیریت سایت

Comments  

 
+1 #14 alimohammadi 1394-08-05 17:02
سلام
واقعا ممنونم از اطلاعات جامع ومفیدی که در اختیارم گذاشتید.سایتتون حرف نداره خداییش
Quote
 
 
+1 #13 حسن2 1394-06-16 18:55
تشکر از اطلاعات ارائه شده
Quote
 
 
-1 #12 فری 1393-08-10 21:22
من ميخوام برم استانبول واسه خريد عيد خوبه يا ژانويه اوناممنون
Quote
 
 
0 #11 bita hosseini 1392-07-10 06:26
emroz ya farda lahze akhari darid?
Quote
 
 
+1 #10 andeshe 1392-01-31 04:16
ba salam/safar ba tor behtare ya khodemon berem/etelaat khoby bod
Quote
 
 
-2 #9 andeshe 1392-01-31 04:14
سلام اطلاعات خوب مختصر و مفیدی ارائه نمودید .واقعا استانبول دیدنی است .من قصد دارم دوباره سفری به انجا داشته باشم .در مورد خرید ملک در منطقه آنتالی که تبلیغ آن مدتی است داغ شده و اینکه مناسب هست یا نه توضیحاتی را بدهید/ سفر با تور به صرفه تر یا خودمون ؟ /ممنون
Quote
 
 
-3 #8 marmar 1391-12-24 17:23
salam ma gasd safar beh istanbul ro darim mikhastam bedonam mantageh Carousel Alisveris ve Yasam Merkezimantageh khobi baray egamat hast
mamanon
Quote
 
 
+1 #7 حسین نامنی 1391-06-19 19:32
سلام عالی بود اگه میشه اسم چند تا مغازه با انصاف رو هم بگین. اخه من 24 مرداد دارم میرم اونجا. ممنون
Quote
 
 
0 #6 7 mehrdad 1391-06-12 09:54
اگه میشه درمورد بهترین مناطق برای زندگی و خرید خانه تو استانبول هم توضیحاتی بدید :roll:
Quote
 
 
-2 #5 رسول جعفری 1391-05-09 11:44
Quoting مینا:
سلام
اگر امکان دارد در مورد سیستم حمل و نقل استانبول و اینکه از کدام آنها بهتر میشود استفاده کرد بنویسید

شما میتونید بوسیله تراموای شهری یا همون متروی شهری خودمان با پرداخت فقط 2 لیر به هر کجای استانبول که میخواهید سفر کنید یعنی با همان 2 لیر تمام استانبول را بگردید
Quote
 

افزودن کامنت


Security code
کد جدید

 
صفحه شما : تور ترکیه استانبول اطلاعات عمومی
 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ می باشد

طراحی سایت و هاست بهسازان هاست