آلانیا

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف


شهر Alanya در غرب آنتالیا واقع شده است. آلانیا یکی از زیباترین شهرهای دنیای چه از نظر طبیعت، تاریخ، گسترش زیرساخت توریسم و اقامت، توریسم سلامت و درمان و … می باشد. شهر Alanya در فاصله ۲ ساعته از شهر آنتالیا واقع شده و یکی از بهشت های توریسم دنیا می باشد.هر ساله میلیونها گردشگر و توریست از اقصی نقاط دنیا برای سپری کردن اوقات فراغت به سمت شهر Alanya سرازیر می شوند.آلانیا در ارتفاع ۳۰۰ متری از دریا و در کنار قلعه ترکان سلجوقی و آسمان آبی منظره ای بی بدیل را میسر می سازد. شهر Alanya به سبب داشتن رستورانهای دریایی، ساحل، پلاژهای زیبا و با امکانات، بناهای تاریخی، هتل و موتل های لوکس و بی شمار، کلوب های شبانه، طبیعت بکر و … ایده آل ترین مکان برای گذراندان تعطیلات می باشد.

هنگام بعد از ظهر با پیاده روی در کنار ساحل زیبای شهر آلانیا با مغازه های کوچکی که لوازم سنتی و محلی شهر آلانیا به همراه هدیه های این شهر زیبا را به عرضه گذاشته اند برخورد می کنید. ساحل بسیار پر حرکت بوده و بسیاری از کلوب های شبانه و رستورانها در کنار ساحل شهر قرار دارند.

از تمام مناطق شهر آلانیا می توان در عرض چند دقیقه به ساحل رسید و به قولی آلانیا بهشت توریستهائی می باشد که نزدیکی ساحل با محل اقامت را می پسندند. تورهای مختلفی از مارینا تا آک دنیز و از سواحل اگه (اژه) تشکیل می شود. اشخاصی که سفر کردن در دریا را دوست دارند بهترین انتخاب برای این نوع اشخاص همین تورهای دریایی می باشد.

 

شهرها و روستاهای آنتیک شهر آلانیا

اگر بخواهیم علل پیشرفت و توسعه این منطقه از ترکیه را بشماریم باید از احساس، وطن دوستی، زبان، تامل، دین، نوع زندگی و ارتباط ناگسستنی هر یک از این موارد نوشته شده و یا ننوشته را به خوبی آنالیز کنیم. امروزه دنیا با سرعت هر چه تمامتر به سمت جهانی شد می رود. در سال ۱۹۵۷ با تحقیقات پر ارزش پرفسور دکتر کیلیچ کوْکتن در مورد شهر آلانیا و تاریخ آن بسیاری از نقاط تاریک این منطقه با پرتویی درخشان شد. طی این تحقیقات در اسناد علمی و تاریخی از هزاره ۱۳ بدست آمد که مشخص شد شهر آلانیا از التصاق فرهنگها و مدنیتهای مختلفی تا به امروز رشد کرده و رسیده است. طی تاریخ قبل و بعد از میلاد شهر آلانیا همواره به عنوان یک شهر ساحلی زیبا و استراتژیک مورد توجه حکمرانان و نام وران بوده است. کشتی ها و شهرها یک به یک غرق و نابود شده و از بین رفته اند ولی شهر آلانیا این گوهر زیبا و بکر هنوز پابرجاست. در سواحل شهر آلانیا و حومه در بسیاری از تپه های باستانی بر طبق یافته های آرکولوژیک و علمی آثار بجامانده از تمدنهای مختلف و تاریخی آنتیک کشف شده است. تعدادی از نامهای این شهرها و مناطق آنتیک شهر آلانیا عبارتند از: پیساریسوس در روستای کارابوُیونزالار (Pisarissos)، آثار کشف شده در روستای کایباشی، ماراسوس (Marassos) در دمیرتاش، آثار کشف شده در منطقه کوش یواسی(Kuşyuvası)، هیکل هراکس در منطقه چاملیجا یا کیللی (Kıllı) و هزاران هزار شهر و منطقه آنتیک دیگر.

تاریخ شهر آلانیا

تاریخ شهر Alanya بیشتر به زمان قبل از میلاد بر می گردد. طی تاریخ خود بعضاً جزء خاکها پامفیلیا و بعضاً خاکهای کیلیکیا مشاهده می شود. به نظر هرودوت حاکمیت شهر آلانیا ما بین پامفیلیا و کیلیکیا رد و بدل می شده است. در دوره های اول اشخاصی که از جنگ تروا موفق به فرار شده بودند به صورت دسته ای به این شهر مهاجرت کرده و سکنی گزیدند. رد پای بسیاری از مدنیتها و فرهنگها از جمله هیتیت ها، یونانیان، روم ها، ترکان سلجوقی، عثمانی ها و … در این دیار قابل روئیت و لمس می باشد.

شهر آلانیا طی تاریخ بارها با خاک یکسان و دوباره بازسازی شده است، آخرین بازسازی این شهر توسط رم ها می باشد. آلانیا در دوره بیزانس با نام کولونوروس مشهور بوده است. اگر تحقیقی در ریشه نام کولونوروس داشته باشیم به این نتیجه می رسیم که این نام به معنی کوه زیبا می باشد. بعد از فتح آلانیا به دست ترکان سلجوقی نام شهر به آلایه تغییر داده شده است. در تاریخ ۱۴۷۱ و مهاجرت ترکان به جغرافیای آناطولی آلایه به خاک های عثمانی متصل شده و اکنون نیز جزء خاکهای جمهوری ترکیه می باشد. در سال ۱۹۳۵ آتاتورک نام این شهر زیبا را به علت زیبائی ها بی بدیل و چشم نوازش را به آلانیا تغییر داد.

کیزیل کوله (Kızılkule): کیزیل کوله سمبل شهر آلانیا بوده و در ساحل آن قرار گرفته است. در تاریخ ۱۲۲۱ بعد از فتح Alanya توسط کی قباد و به دستور او کیزیل کوله طی ۵ سال ساخته و به اتمام رسیده است. این بنا در ورودی در کوچکی دارد و از ۵ طبقه که به صورت ۸ ضلعی می باشد ساخته شده است. مواد سازنده اولین طبقه این بنا سنگ و بقیه طبقه ها از آجر می باشد. ۱ طبقه از بنا به موزه تبدیل شده و اشیاء تاریخی مناطق اطراف به این موزه منتقل شده است. هر طبقه از بنا با پله های متفاوت از هم تزئین شده اند. تعداد بی شماری پنجره برای تیراندزای به دشمن در بنا تعبیه شده است. بعد از رسیدن به طبقه چهارم محلی که در ان زمان سربازان از طبقه اول و زیرین آب بنا را تهیه می کردند قابل مشاهده می باشد. بنای کیزیل کوله در سال ۱۹۵۰ بازسازی شده است.


خرابه های اوره ن، لئارتئس

خرابه های اوْره ن، لئارتئس (Ören Harabeleri, Leartes) در ۷۰ کیلومتری شهر آلانیا واقع شده است.شهر آلانیا و حومه بیشتر به موزه روباز معروف و مشهور می باشد. این شهر به علت ساحلی بودن و طبیعیت بکرش باید ذره ذره مورد جستجو و کنکاش قرار گیرد. ما از لنگرگاه کشتی ها شروع کرده و به جستجوی خود ادامه می دهیم. شهر آنتیک و تاریخی اوْرن بر پایه ستونهای بسیار بزرگ سنگی بنا نهاده شده است و به احتمال بسیار زیاد این سنگهای به علت نبودن در منطقه آلانیا از حومه و دیگر شهرها و توسط کشتی ها به این منطقه منتقل شده است. آثار باقیمانده در سواحل این شهر قدیمی به صورت خرابه های استوار می باشد. برای گردش و مشاهده شهرهای آنتیک و تاریخی هر روز صبح می توانید با ماشین شخصی و یا اتوبوسهای شهرداری و دولتی به گردش بپردازید. در منطقه ساحلی این شهرها و روستاهای آنتیک و تاریخی آثار دیگری وجود ندارد و یک طرف سواحل با باغهای موز و دیگر طرفش با آپارتمانها مزین شده است.

شهر و حومه آنتیک حدود ۹۰۰ متر از ساحل دریا ارتفاع و در روی تپه ای قرار دارد. برای رسیدن به این منطقه تاریخی مقداری از راه را با اتوبوسهای کوچکی که دولموش نام دارد طی خواهید کرد. جاده تماماً آسفالت می باشد. با گشتن این شهر و محوطه تاریخی انسان در گذشته و رفتار گذشتگان تامل می کند. طبیعت بکر و زیبا همراه با بقایای هزاران ساله از تمدن های مختلف روح و جانی دوباره به انسان می بخشد. درخشانترین دوره این شهر تاریخی به ۳ هزار سال بعد از میلاد بر می گردد. ولی ذکر این نکته خالی از لطف نیست که آثار و اسنادی که در این شهر یافت شده مربوط به ۶ هزار سال قبل از میلاد می باشد.


ساحل شهر آنتیک و تاریخی آی تاپ

اهالی محلی نام شهر تاریخی را ایتاپه (IOTAPE) آی تاپ (Aytap) می نامند. شهر آی تاپ در ۳۰ کیلومتری غرب شهر آلانیا قرار گرفته است. شهر محل زندگی پادشاه آنتیوخوس بوده است. در زمان امپراطوری روم و در دوره تریانوس این شهر از رونق زیادی برخوردار بوده است. بعد از منطقه کیلیکیا محوطه تاریخی آی تاپ به صورت بلندی هایی جلوه می کند. در ساحل غربی این شهر تاریخی یک روستای زیبا و بکری وجود دارد. توریستهایی که قصد آب تنی و شنا در این محل دارند حتماً سری به این روستای بکر می توانند بزنند و از طبیعت و ساحل زیبای آن نهایت بهره را ببرند. در قسمت شمال غربی این روستای آثار و بقایای تاریخی را می توان مشاهده کرد. دره ای از شمال به جنوب نیز در منطقه موجود می باشد که زیبایی خاصی را جلوه گر می سازد. در این دره نیز چندین تپه و آثار باستانی قابل توجه وجود دارد. در شرق دره آثار حفظ شده و بناهای تاریخی قابل مشاهده می باشد.

قلعه تاریخی آلارا

قلعه تاریخی آلارا (Alara Kalesi) که در گذشته های دور کاربرد کاروانسرا داشته است مربوط به دوران امپراطوری ترکان سلجوقی بوده در بلندای تپه ای بنا نهاده شده است. در کنار این قلعه رود آلارا نیز وجود دارد. مسیر این قلعه نسبتاً پرفرار و نشیب می باشد. قدمت و سازنده بنا امروز مشخص نیست ولی به احتمال زیاد قدمتی به هزاره های اول و یا دوم قبل از میلاد برمی گردد. به احتمال زیاد بعد از فتح سلطان علاءالیدن کی قباد این قلعه ساخته شده است. در بالای قلعه آثار متعددی از آن دوران قابل مشاهده می باشد.

قلعه تاریخی سینه ک و یا هاموکسیا

شهر آلانیا چندین بار در طول تاریخ بین امپراطوری های بزرگ رد و بدل شده است. آلانیا با زیبایی بی وصفش نگینی در ترکیه و دنیا بوده و است. پادشاه مصر زمانی که با کلوپاترا ازدواج می کند قلعه تاریخی سینه ک (Sinek Kalesi) را به او هدیه می کند. این هدیه باارزش امروزه با نام سینه ک کالا یا دیره ک چشمه معروف می باشد. در جنوب این قلعه روستای کوچکی وجود دارد. در زمانهای قدیم چوبهای این منطقه بریده شده و توسط کشتی و قایقهای بزرگی به مصر منتقل می شده اند. در اینجا یک جزیره کوچکی نیز به نام چاکال آدا (Çakalada) وجود دارد. چاققال در زبان ترکی به معنی شغال می باشد و احتمالاً نام این جزیره کوچک با شغال ارتباطی داشته باشد. آثاری از هزاره دوم به بعد میلادی که امروزه به صورت خرابه درآمده اند نیز در قلعه موجود می باشد. یکی از قدیمی ترین چشمه های شهر آلانیا در این قلعه به نام دیره کلی (Direkli) موجود می باشد.

منطقه کارابورون

بعضی از اسامی زیبا در اقصی نقاط ترکیه به مانند کارا تپه، کارا بورون، یاسسی تپه و … بر می خوریم یکی از این مناطق و اسامی در ۳۵ کیلومتری غربی شهر آلانیا قرار گرفته به نام کارابورون (Karaburun) معروف می باشد. به احتمال بسیار زیاد نام قدیمی این جزیره مای لومه (MYLOME)می باشد. این منطقه بیشتر به صورت یک شبه جزیره ای که سمت ساحل خمیده شده به نظر می آید. در جنوب غرب ای شبه جزیره یک جزیره کوچک دیگری نیز موجود می باشد. آثار باقیمانده قدیمی که در این منطقه وجود دارد از دوره های مختلف تاریخی حاکم بر این منطقه حکایت دارد.

خرابه های صدرا

شهر تاریخی صدرا (Syedra) امروزه در روستای سئکی (Syedra) و در بلندای تپه ای واقع شده است. خرابه های این شهر تاریخی ۲۳ کیلومتر از شهر آلانیا فاصله دارد. این شهر تاریخی از سواحلی زیبا به نام آداتاش تشکیل شده است. در دوران باستان اکثر مواد غذائی از طریق همین سواحل به جزیره برده می شده است. متاسفانه به سبب مرور زمان منطقه تغییرات زیادی را به خود دیده است و فقط سواحل آداتاش از آن همه شکوه وعظمت باقی مانده است. طی تحقیقاتی که در سواحل آداتاش صورت گرفت اشیاء بسیار قدیمی و پرارزشی کشف شد. تحقیقات آرکولوژی و باستان شناسی امروزه نیز در حال پیگیری می باشد. در قسمت غربی آداتاش یک کلیسای کوچکی نیز موجود می باشد. در کنار این کلیسا و نزدیک ساحل یک آب شیرین قرار گرفته است. برای رسیدن به شهر تاریخی صدرا چندین راه وجود دارد ولی راه جدید ساخته شده بهترین راهی می باشد که می توانید با اتومبیل طی کنید. بعد از رسیدن و طی مسیر به شهر صدرا می توانید ماشین خودرا یک گوشه ای که برای پارک تعبیه شده پارک کنید و از بقایای شهر تاریخی لذت کامل را ببرید. این مکان بهشت عکاسان و انواع هنرمندان خوش ذوق می باشد.

موزه های شهر آلانیا

موزه ها به مانند تصویری از زندگی و تکامل انسانها طی دوره های مختلف در کشورها و مناطق جغرافیائی متفاوت می باشند که انسان را به تامل بیشتر وا می دارند. موزه های مختلف منجمله ائتنوگرافیک و آرکولوژیک در شهر زیبای آلانیا از زیباترین و مهمترین آثاری می باشند که هر توریست خارجی مشتاق مشاهده این آثار گردآوری شده می باشد. این موزها بعضاً در سالن های روباز و بعضاً در محوطه ها خاصی که برای این نوع آثار هنری در نظر گرفته شده است در معرض دید عموم قرار می گیرد. موزه شهر آلانیا در سال ۱۹۶۷ ساخته شده و نزدیک پلاژ دولماتاش می باشد. موزه Alanya از ۴ قسمت مختلف و از دو طبقه تشکیل شده است. طبقه زیرین موزه آثار آرکولوژیک و طبقه بالای قسمت اداری موزه می باشد. موزه آرکولوژی شهر آلانیا به مانند موزه های آرکولوژیک شهرهای قاضی آنتئپ، یالواچ و کارس(قارص) می باشد. در موزه آثاری از ائتنوگرافی شهر آلانیا و مناطق اطراف آلانیا برای مشاهده و به تصویر کشیدن کورنولوژی جغرافیایی آناطولی به مشاهده و عرضه عموم گذاشته شده است. سمبل موزه شهر آلانیا هیکل هراکلس در سالنی که به همین منظور طراحی شده است می باشد. در قسمت اول موزه آثار آرکولوژیک شهر آلانیا موجود بوده و در این سالن آثار متعددی از دوره ها بیزانس، لیدیا، فرقیا و … عرضه شده است. سکه ها، آثار مربوط به شاهان و فرمانروایان گذشته، لوازم شخصی اشخاص معروف، آثار کشف شده، آثار دریایی کشف شده و .. از آثار متعددی می باشند که در این بخش قابل مشاهده می باشند. هیکل تراشیده شده هراکلس از برنز می باشد. در قسمت دوم موزه آثار ائتنوگرافیک عرضه شده است. در این قسمت آثاری از گذشته منطقه و اشیائی که خاص منطقه آلانیا می باشد، سلاح ها، سجاده ها، نمونه های قرآن، پوششها، سمبول ها، و … به نمایش گذاشته شده است. قسمت سوم موزه به یک سالن کنفرانس شبیه می باشد که در بعضی از روزها هنرمندانی که آثار خود را عرضه می کنند به دیالوگ و عرضه آثار خود به بازدید کنندگاه می پردازند، کتابخانه موزه نیز در این قسمت می باشد. قسمت جالب دیگر موزه در هوای باز می باشد. در این قسمت انواع کاشی و سرامیک های تاریخی و … عرضه شده است.

خانه و موزه آتاتورک آلانیا

آتاتورک رهبر ترکیه مدرن در تاریخ ۱۹۳۵ در سفر آک دنیز خود در سحرگاه ۱۸ به اسکله آلانیا رسیده و در آلانیا در محله شکرخانه در کوچه آزاک اوغوللاری در خانه خانواده توفیق آزاک اوغلو و در طبقه دوم چند ساعتی استراحت کرده است. آخرین صاحب خانه فردی از خانواده آزاک اوغلو به نام رضا آزاک اوغلو می باشد که خانه را به سازمان توریسم و فرهنگ ترکیه هدیه کرده است. رئیس سازمان توریسم و فرهنگ ترکیه در سال ۱۹۸۴ قدمهائی در جهت موزه ساختن این خانه برداشته است. در سال ۱۹۸۷ و در روز سی ام نخست وزیر وقت ترکیه کنان ائورن در بزرگداشتی این خانه را به عنوان خانه و موزه Atatürk آلانیا افتتاح کرده است.

موزه و خانه آتاتورک آلانیا در محوطه ای به مساحت ۶۰۰ مترمربع بوده و با معماری سنتی و مدرن چشم نواز توریستها می باشد. دو اتاق در سالهای ۱۸۸۰ و ۱۸۵۰ در خانه ساخته شده است. در طبقه اول خانه عسکهای تاریخی از جنگ قورتولوش و سرافرازی های آتاتورک و یارانش برای استقلال جمهوری مدرن ترکیه، تلگرافی که آتاتورک در این خانه نگاشته، و دیگر اثرات تاریخی مربوط به آتاتورک به نمایش گذاشته شده است. در موزه و خانه آتاتورک آلانیا بیش از ۲۹۵ اثر گردآوری شده است. کتابخانه و آشپزخانه در طبقه اول ساختمان قرار دارند. طبقه دوم بنا با مبلهای سنتی تزئین شده است. در بنا اتاق های نشیمن، حال و پذیرایی به شکل خانه سنتی آلانیا تزئین و آراسته شده است. هر روز هفته از ساعت ۰۸:۰ تا ۱۷:۳۰ این موزه به مسافرین خود سرویس می دهد.

موزه ائتنوگرافی کیزیل کوله آلانیا

این موزه در مرکز شهر Alanya واقع شده است. بنای آلانیا یادگار دوران میانه بوده و نزدیک سواحل آلانیا می باشد. این بنا به شکل تاریخی و به اصلوب معماری سنتی ترکان در سال ۱۲۲۶ بدست سلطان علاءالدین کی قباد از سلطانان ترک سلجوقی بنا نهاده شده است. بنای موزه در سالهای ۱۹۵۰ تا ۱۹۷۹ با تعمیر و بازسازی در بنا مرمت شده است. بنای موزه ۵ طبقه بوده و به صورت هشت ضلعی ساخته شده است. طبقه اول موزه ائتنوگرافی می باشد. در موزه قالی ،گلیم، گبه، آشپزخانه، سلاح، زیور آلات، آلات و دستگاههای بافتنی و … که خاص آلانیا می باشد عرضه شده است. در این بنای تاریخی تصاویر سلطانان سلجوقی نیز مشاهده می شود. طی روزهای سال این موزه میزبان آثار هنرمندان مختلفی از صنف های موزیک، نقاشی، فرهنگ، هنر، صنعت و … می باشد.

بنای تراس سواحل آلانیا

سلطان علاءالدین کی قباد که به سلطان دو دریا معروف بود یکی از آرزوهایش ساخت بنایی برای یادگار بوده است که این آرزو در سال ۱۲۲۸ به حقیقت پیوسته است. در قسمت در ورودی شمالی تراس یادگاری از سلاله ترکان سلجوقی موجود می باشد. داخل تراس به وسعت ۷٫۷۰ و ۴۲٫۳۰ و به ارتفاع ۲٫۵۰ می باشد. در سال ۱۳۶۱ بعد از فتح Antalya توسط شاه قبرس والی آنتالیا بازسازی را در بنا انجام داده است. به احتمال زیاد این تراس تنهاترین بنای با کاربرد تراس در منطقه آلانیا مربوط به دوره ترکان سلجوقی می باشد که کاربرد خود را در زمان عثمانی نیز به پیش رانده بود.

بنای احمد اک- ایری قاپی

بنا به اسناد موجود این بنای تاریخی در سال ۱۲۲۷ ساخته شده و بسیار متفاوت از دیگر بناها می باشد. بعد از اینکه با ماشین قسمتی از راه پرفراز و نشیب برای رسیدن به این بنا را طی کردید، باید مقداری در طبیعت پیاده روی کنید تا به بنای مورد نظر برسید. مناظر بکر و زیبای اطراف بی شک نظر هر بیننده را به خود جلب می کند. ارتفاع بنا ۱۵۰-۱۶۰ متر می باشد. در این ارتفاع دامنه کوه توروس و منظره دل انگیز شهر آلانیا هرماه با سواحل زیبایش بسیار خیره کننده به نظر می رسد. اگر به سمت جنوبی بنا و در ارتفاع ۱۵/۲۰ متری بنگرید پرچم های بزرگ کشور ترکیه چشم نوازی می کنند. این قسمت با سنگهای بسیار بزرگ ساخته شده است. در روی این دیوارهای دیوارهایی با ارتفاعات مختلف را می توان دید و به احتمال زیاد در دوره ای از تاریخ این بنا به عنوان قلعه و دژ مورد استفاده قرار می گرفته است. اصلوب اواخر دوره بیزانس، دوره ترکان سلجوقی، عثمانی ها تا به امروز در بنا قابل روءیت می باشد. در این بنا سه راه مخف نیز وجود دارد. یکی از این راهها از فانوس دریای آلانیا به منطقه غرب راه دارد. در منطقه بنائی احمد اک- ایری قاپی (Ehmedek EğriKapı) یک کلیسای کوچک نیز وجود دارد. در دوره سلطان کی قباد تغییری در بنا ایجاد نشده بلکه بنا بازسازی و مرمت نیز شده است. آخرین بار این بنا در سال ۱۴۲۳ توسط امیر کارامان تعمیر و بازسازی شده است.(راقم این سطور خود نیز از بنا دیدن کرده است و به نظر شخصی ام یکی از بهترین مناطق برای عشاق عکاسی می باشد)

کاروانسراهای شهر آلانیا

در زمانهای قدیم برای استراحت انسانها و حیوانات همراه محل هایی به نام کاروانسرا ساخته می شده است. در زمان نبود کاروانسراها وقتی راهزنان به کاروانی حمله می کردند دولتها هزینه های مالی برده شده را با تجار پرداخت می کردند. برای جلوگیری از حمله راهزنان در هزاره های ۱۲-۱۳ فکر ساختن مکانهای با امنیت تری برای تجار مسافر شروع شد. طی جاده ابریشم که از آناطولی، ایران به ترکستان می رسید در راه ها و در مکانهای مشخص شده ای مکانهایی که بعد ها به نام کاروانسرا معروف شد ساخته شد. این نوع کاروانسراها در کشور ترکیه در شهرهای آلانیا- آنتالا- آک سارای – کایسری – سیواس- ارزینجان- ارزروم و … در آن دوره ساخته شده اند. تجار و مسافرینی که چند روز در این کاروانسراها بوده اند از تمام امکانات از جمله خوردن، خوابیدن، تعمیر کفش، نعل زدن اسب، تعمیر گاری، و…. بهرهمند می شده اند. چندین مورد از این کاروانسراهای قدیمی در شهر آلانیا وجود دارد که نشان از اهمیت این شهر در زمان تجارت به شکل قدیمی می باشد.

کاروانسرای بدستن (BEDESTEN) شهر آلانیا

این کاروانسرا امروزه وقف سازمان اوقاق ترکیه شده است. سازمان اوقاف ترکیه نیز با مرمت و بازسازی کاروانسرا به شکل هتلی از آن برای خدمات دهی به توریستها بهره می جوید. این کاروانسرا از اتاق ها و دخمه های متعددی تشکیل شده است.

کاروانسرای شراپ سا

کاروانسرای شراپ سا (ŞARAPSA KERVANSARAYI) از مرکز شهر آلانیا ۱۵ کیلومتر فاصله دارد. در نگاه اول این کاروانسرا بیشتر به یک قلعه می ماند. این بنا توسط پسر دوم فاتح سلطان غیاث الدین کی قباد دوم در سال ۱۲۳۶/۱۲۴۸ ساخته شده است. مجموع مساحت کاروانسرا بالغ بر ۸۵۰ متر می باشد. در قسمتهای جنوب و شمال این کاروانسرا مناطقی جهت امنیت از کاروان از گذشته تا به امروز دست نخورده باقی مانده است. در قسمت غربی کاروانسرا مسجدی بنا نهاده شده است. در قسمت مرکزی کاروانسرا یک در بزرگی که به شمال کاروانسرا باز می شود مشاهده می شود.

کاروانسرای آلارهان

کاروانسرای آلارهان (ALARAHAN) برای میزبانی از خانان ساخته شده و در فاصله ۴۰ کیلومتری شهر واقع شده است. اگر از راه جدید به این کاروانسرا برویم ۳۵ کیلومتر می باشد. این کاروانسرا در سال ۱۲۲۹ توسط و به امر علاءالدین سلطان کی قباد ساخته شده است. در داخل پرانتز باید این نکته را بیان کنیم که در اثرات مکتوب زمان ساخت کاروانسرای آلارهان ۱۲۳۲ می باشد. یکی از پروفسورهای شهر آلانیا به نام دکتر علی نیز در اثری ارزشمند اطلاعات دقیقی از زمان ساخن این کاروانسرا گردآروی کرده است و در آن اثر نیز تاریخ ساخت این کاروانسرا سال ۱۲۳۲ تثبیت شده است. مجموع مساحت این کاروانسرا بالغ بر ۲۰۰۰ متر مربع می باشد که در نوع خود بسیار بزرگ می باشد. در ورودی کاروانسرا از سمت شمال می باشد. بعد از در ورودی اصلی دری دومی نیز برای مهتران حیوانات تعبیه شده است. در این کاروانسرا محل استراحت انسانها و احشام جدا از هم می باشد. حتی پنجره هایی برای کنترل ورود و خروج حیوانات و مسافرین تعبیه شده است. این کاروانسرا نیز وقف سازمان اوقاف ترکیه شده است و اداره اوقاف نیز به مدت ۴۸ سال این کاروانسرا را به رستورانی تبدیل کرده و به ارائه خدمات به توریستها مشغول می باشد.

مساجد جامع شهر آلانیا

مسجد جامع امیر بدرالدین یا آندیزلی:

این مسجد جامع تاریخی در زبان اهالی محلی به نام آندیزلی معروف می باشد. این مسجد جامع توسط امیر بدرالدین در سال ۱۲۷۷ ساخته شده است. مناره های سنگی این مسجد بارها خراب شده و بارها از نوع ساخته شده است. مسجد جامع آندیزلی در محل توپانه قرار گرفته است.

مسجد کاله جامی و یا سلیمان جامی:


این مسجد یکی از دو عصر موجود دوره عثمانی در شهر آلانیا می باشد. این مسجد در هزاره ۱۲ و زمان ترکان سلجوقی بنا به روایتی بر پایه معبدی بنا نهاده شده است. این مسجد از سنگ و آجر ساخته شده است و در روی ۴ ستون استوار می باشد.

مسجد جامع میر علی یا تاش پازاری

این مسجد جامع به امر کاساپزاده محمد پاشائی پادشاه عثمانی ساخته شده است. به سبب تغییر نام محل ساخت مسجد جامع دارای چند نام می باشد. در زمانهای قدیم محیط اطراف این مسجد جامع با روستائیان گره خورده بود. مسجد جامع در سال ۱۵۳۰ مرمت وبازسازی شده است. طی زمان امروزی با کمک بسیاری از مردم منطقه آلانیا این مسجد جامع به بهترین وجه ممکن بازسازی و نگهداری شده است.

جامع ماحمود سید

تاریخ ساخت این مسجد جامعه مشخص نمی باشد ولی مسبب ساخت این مسجد جامع را شیدائی محمد می پندارند. چون این شخص مریدی یکی از بزرگان اهل منطقه بوده به همین سبب این مسجد جامع را به نیت توربه بنا نهاده است. در کنار این مسجد جامع یک مسجد دیگر کوچکی نیز بوده است که طی سالها خراب شده است. مسجد جامع محمد سید در سال ۱۹۷۶ به همت مردم شهر آلانیا بازسازی و مرمت شده است.

مسجد جامع کاسیم فاکی اوْرتا و شاکیرلر

تاریخ ساخت این مسجد جامع نیز مشخص نمی باشد. در سال ۱۷۵۹ شخصی این جامع را با هزینه شخصی اش بازسازی و مرمت کرده است. در سال ۱۹۸۳ به سبب خرابی عمده توسط شخصی به نام شاکرزاده از نو دوباره مرمت و بازسازی شده است.

مسجد جامع کیلیچ آسلان

این مسجد جامع در محله ماحمودلار می باشد. و در زمان خلافت ترکان سلجوقی در جغرافیای آناطولی حین سالهای ۱۴۶۰ دوباره از نو مرمت وبازسازی شده است.

دیگر مساجد جامع شهر آلانیا

Uluiş Camii, imam Dayı Camii, Sanayi Sitesi Camii, Asri Mezarlık Camii ve yine Osmanlı Mimari tarzıyla yeni yapılan Kazım Bulut Camii, Bostancıoğlu Camii, Eski Hal Camii, Alaaddinoğlu Camii, Yeni Camii, Muhammet Müftüoğlu Camii, Develiler Camii, Sinanlar Camii, Hacıkura Camii,Büyükhasbahçe Camii, Küçükhasbahçe Camii, Yengelioğlu Camii, Çelikler Camii, Sahire Tüzün Camii, Hayırsevenler Camii, Güler Camii, Tepe Mahallesi Camii, Sugözü Camii, Memnune Alaydın Camii, Azakoğlu Camii, Yeni Hal Camii, Saray Camii, Ferhatiye Camii, Korucu Beleni Camii, Aliimam Camii, Mollaosmanlar Camii, Kıllı Camii, Salur Camii, Bektaş Camii, Dinek Camii, Enişdibi Camii, Kütürüp Beleni Camii, Gümüşdere Camii, Gerali Camii, Kocahasanlı Camii


ماغاراها و یا قارها:

در منطقه آلانیا به سبب وجود طبیعت بکر تعداد زیاد غار طبیعی وجود دارد.

از راحت ترین غارها برای صعود غار داملاتاش (Damlataş)می باشد. این غار در تاریخ ۱۹۴۸ و به طور اتفاقی در حین کندن سنگ برای سنگ فرش کنار سواحل آلانیا کشف شده است. قدمت این غار تاریخی و قدیمی حدود ۱۵۰۰۰ سال می باشد و داخل غار بسیار منظره ای زیبا دارد.

داملاتاش در زبان ترکی به معنی چکه کردن آب می باشد. علت نامگذاری فوق وجود آهکهای بالای غار که هنوز هم به صورت قطره قطره آب بر سر مسافرین می چکانند می باشد. آب تجمع کرده در داخل این غار برای درمان رماتیسم بسیار مفید می باشد. داخل غار همیشه در دمای ۲۲ درجه می باشد، به توصیه پزشکان اشخاصی که بیماری رماتیسم دارند طی دوره ۲۳ روزه از طریق آب درمانی می توانند به بهبودی نسبی دست یابند.

برای ورود به غار داملاتاش باید هزینه اندکی را بپردازید. در کنار غار مغازه های کوچکی وجود دارند که اشیاء محلی- سنتی برای کادو و هدیه می فروشند. درست روبروی غار مشرف به سواحل دریاست.

به غیر از غار داملاتاش غاری به نام قیزلار ماغاراسی (غار دخترها!) نیز وجود دارد. نام این غار به روایتی چنین هست که افراد راه زن در قدیم الایام دختران دزدیده شده را به این غار می آورده اند. به روایتی دیگر نام این غار عاشق ها می باشد. از دیگر غارها غار فوسفورلو می باشد. با استفاده از قایقهای کوچکی که تکنه نام دارد به راحتی می توان به سیاحت این غارها پرداخت.

آلانیا کاله سی یا قلعه آلانیا(Alanya Kalesi): قلعه آلانیا مربوط به هزاره ۱۳ و دوران ترکان سلجوقی می باشد. و در زمان کی قباد ساخته شده و تا به امروز نیز حفظ شده است. قلعه آلانیا در عین حال به عنوان موزه هوای باز مورد استفاده قرار می گیرد. هم اکنون نیز در قلعه آلانیا زندگی در جریان می باشد.


در کجای شهر Alanya می توان اقامت کرد؟

اگر می خواهید در داخل شهر آلانیا اقامت داشته باشید و به صورت راحت به خرید، ساحل و … دسترسی آسان داشته باشید بهترین گزینه هتل های موجود در داخل و مرکز شهر آلانیا می باشند.

هتل ها همه امکانات آرامشی، خدماتی و آسایشی را فراهم کرده اند. هتل های موجود در مابین شهرهای آنتالیا – آلانیا از نظر قیمت نسبتاً مناسبتر از بقیه گزینه ها می باشند. بسیاری از هتل های معروف شهر آلانیا در بخش هتل های آلانیای مجله توریسم ترکیه ترجمه شده است.


تلویزیونهای شهر آلانیا

Atv – Kanal A

رادیوهای شهر آلانیا

Alanya Fm 106.0 Mhz

Radyo Flash 94.0 Mhz

آب و هوای شهر آلانیا

فصول بهار در آلانیا گرم و پائیزهایش بارانی می باشد. ولی به سبب تغییرات اقلیمی موجود در کره زمین چندین سال می باشد که فصول پائیز نیز به مانند بهار هوا گرم شده است، البته با بارش باران فراوان. تفاوت بسیار زیاد آب و هوای محل زندگی خود و محل مسافرت برای توریستها آزار دهنده می باشد. گرچه که بیشتر توریستم اروپا زمانی که اروپا روبه سردی می باشد به مناطق گرمسیر دنیا منجمله ترکیه و شهر Alanya گسیل می شوند. به علت کمبود آفتاب در بسیاری از شهرهای اروپا همه ساله میلیونها توریست اروپایی برای آفتاب گیری به شهر آلانیا مسافرت می کنند. برای باخبر شدن از وضعیت آب و هوا زمانی که در شهر آلانیا می باشید می توانید از سایت زیر که منبع رسمی و دولتی آب و هوائی ترکیه می باشد استفاده کنید.

www.meteor.gov.tr

 

تلفن های ضرور شهر آلانیا

شهرداری آلانیا :

۵۱۳ ۱۰ ۰۲

پلیس امداد:

۵۱۱ ۲۳ ۱۲

ترافیک شهر آلانیا

۵۱۳ ۱۹ ۰۵

بیمارستان دولتی آلانیا

۵۱۳ ۴۸ ۴۲

ژاندارمری آلانیا

۵۱۳ ۱۰ ۰۳

پلیس ساحلی

۵۱۱ ۹۴ ۳۹

موزه آلانیا

۵۱۳ ۱۲ ۲۸

تماس با تمام این شماره تلفنها رایگان می باشد.

معروفترین کافه های شهر آلانیا

Latino Club – Robin Hood Bar – Mambo Cafe & Bar – Crazy Horse Bar – Dallmayr Kaffee – Sky Lounge Bar – Bistro Floyd Bar – Apres Sun Bar – Kordon Bar – Harem Cafe Bar – Bistro Bellman Bar – Janus Bar – Cezve Cafe – Havana Club Disko Bar – Maren Beach Cafe Bar Karaoke & Dance – Queens Garden Bar – Bumba Cafe – Alaiye Nargile Cafe – James Dean Bar – Lambada Bar – Summer Garden Disko – Big Horn Restaurant Cafe & Bar – Çello Cafe Bar – Milka Cafe – Auditorium Club Disko – Club Planet Disco – Zapphan Disko – The Doors Rock Bar – Fincan Kahve Dünyası

رستورانهای مشهور شهر آلانیا

Sultan Sofrası ۲ Restaurant – Sultanahmet Köftecisi- Ravza Restaurant – Şölen Restaurant – Flipper Pizza 2 – Pınarbaşı Piknik Restaurant – Keskin Halk Lokantası – Acıktım Usta-2 Restaurant – Şefin Yeri Restaurant – Sultan Sofrası Restaurant – Burger King – Panderosa Restaurant – Kaşif Restaurant – Mersin Biftek – Tantuni Salonu – Flipper Pizza – İkbal Gıda – Park Orman Restaurant – Mahperi Restaurant – Konak Restaurant – Villa Okan Restaurant Bar – Cim Cim Restaurant – Han Restaurant – Domino’s Pizza – Konak Cafe & Restaurant- Aksoy Restaurant – Marenhill Levrekya Restaurant – Mc Donalds 2 – Otantik Kumpir Alanya- New Elvis Restaurant – Vikingen Restaurant – Barcelona Restaurant – Merkez Restaurant – Red Tower Restaurant – Çeşnici Ocak Başı Restaurant – Mc Donalds – Zirve Restaurant – Pizza Pizza Alanya – Kapı Ocakbaşı Restaurant – Kale Market Cafe Restaurant – My Balıkçım Balık Lokantası – Green Beach Club Restaurant Bar – Acıktım Usta 1 – Marco Polo Restaurant & Bar – Çenicibaşı Restaurant – Kippis Bar Restaurant – Gözde Pide Ve Kebap Salonu – İnceoğlan Börek Ve Çorba Salonu – Ahbab Köfte – Hal Balık Lokantası – Gülistan Kebap Salonu – Kardelen Ocakbaşı Aile Restaurantı-

Melani Restaurant – Gipsy Tavern Restaurant – Sivas Köftecisi – Haydar Usta Kebap Evi – Damak Restaurant – Garip Restaurant – Flash Restaurant – Dombili Fast Food

افزودن کامنت


Security code
کد جدید

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ می باشد

طراحی سایت و هاست بهسازان هاست