خطا
  • XML Parsing Error at 2:32. Error 76: Mismatched tag

ترکیه

ترکیه

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

 


آنکارا
آنتالیا و مارماریس

تركیه

سرزمینی در غرب آسیا و جنوب شرق اروپا، در نیمكره شمالی با وسعتی معادل ۸۱۴۵۷۸ كیلومتر مربع از دو شبه جزیره آناتولی وتراس شرقی تشكیل یافته است. تركیه از سه طرف به دریا راه دارد ودو همسایه اروپایی و شش همسایه آسیایی دارد، از شمال شرق، 160كیلومتر مرز را با كشورهای مشترك المنافع و از شرق ۴۵۴ كیلومترمرز با ایران و از طرف جنوب با عراق و سوریه (۳۳۱ و ۸۷۷ كیلومتر) و از غرب با یونان و بلغارستان مرز مشترك دارد و دریاهای سیاه (شمال تركیه) مرمره و اژه (شمال غرب و غرب)، مدیترانه(جنوب) ازطریق دو تنگه بسفر و داردانل به دریاهای آزاد مرتبط می شوند و از لحاظ جغرافیایی موقعیت مناسب بحری به این كشور می دهند.


پایتخت:
پایتخت آن آنکارا است.

جمعیت:
70 میلیون نفر ( سال 2005)

ده بنای معروف فرهنگی تركیه

1- آیاصوفیه :
بنای آیا صوفیه كه در میدان سلطان احمد استانبول قرار دارد یكی ازبزرگترین اثرهای تاریخی دوران بیزانس است و در زمان كنستانتینوس اول بنا شده است. این بنا كه ستون بندی آن چوبی بود در 15 شوبات 360 افتتاح شد اما درجریان شورش علیه دولت تماما سوخت. بنایی كه امروزه در سال پذیرایی صدها هزار نفر توریست داخلی و خارجی است، در سنوات بعد از آن تاریخ نیز مكرر بازسازی شده است. این بنا كه به مدت 916 سال بعنوان كلیسا از آن استفاده شده است پس از فتح استانبول به مسجد تغییر یافت. این مسجد به مدت
481 سال در دوران عثمانی ها فعال بود. آیا صوفیا بعدا با اضافه شدن بناها ، مناره ها و بازسازیها در سال 1935 به موزه تبدیل و در خدمت توریسم قرار گرفت. موزه هر روز از ساعت 9:30 الی 16:30
برای بازدید علاقه مندان باز است .

2- موزه موزائیك آنتالیا
یكی از موزه های بسیار معروف موزائیك دنیا یكی از مكانهایی كه مورد توجه كسانی است كه میخواهند از زندگی روزمره گذشته اطلاعاتی كسب كنند. بویژه موزائیكهای این موزه موزائیك در حدی اعجاب آوری و زیبا نشانه هایی از زندگانی دوران دوم باستان را دارا بوده و بخوبی حفظ شده است. این موزائیك ها نشان میدهد كه تیر شكار حیوانات چطور ساخته می شد . فصول سال و قهرمانهای آنان كی بوده است. همچنین در این موزه آثاری ازدوره هیتیتها و اسور بصورت قلم كاری روی سنگ ، طلا و آثار ساخته شده و از جنسهای مختلف وجود دارد.

3- مترو پولیس : قصبه مادر مقدس (Ana tanrıca kentı)
حدود 725 سال قبل ازمیلاد مسیح در متروپولیس تحت نام قصبه مادر مقدس بنا شده است. در دوره پایانی هلنستیك دوران طلا را از سر گذرانده ، در دوران آگوستوس ،امپراتوری روم، بر روی آن صلیب های
خارجی قرار گرفته ودردوران بیزانس مركز روانشناسی شده است. در حفاریهای متروپولیس از سال 1989 به این طرف مطالب بسیار مهمی در مورد تاریخچه این بنا بدست آمده است.


4- آیزانویی Aızanoı (cavdarhısar. Kutahya
شهر ثروتمند امپراتوری روم این شهر كه در دوران اولیه بیزانس مركز روانشناسی بوده است ، در
دوران امپراتوری روم با صنعت پشم بافی و شراب سازی توسعه و شهر ثروتمندی شد.

5- ماردین – نمایی از معماری سوری
از زیبائی معماری سوریانی این شهر است كه سنگ نیز در آن كاربرد یافته است. نماهای سنگی در ماردین رو به نابودی است و با جنگ چند استاد كار هنوز پا برجاست. یكی از مهمترین علل نابودی این اثر هنری كوچ سوریانی از این منطقه به خارج از تركیه در حوالی سالهای 1900 است.
از دیار بكر به ماردین 96 كیلومتر است. از استانبول به ماردین 1448 كیلومتر و 15 ساعت راه با اتوبوس است.


6- هاتوشاش Hattusas


« پایتخت امپراتوری»
این شهر در دوران برتر در بوغاز كوی بدست ساكنین یعنی هاتیلر بنا و بعدا به دست هیتیلر افتاده است. می توان در شمال مقبره بزرگ بازمانده هایی از آثار دوران هاتی ها را دید. براساس قدیمی ترین سند بدست آمده در بوغازكوی از دوران هیتیتها این بنا در سال 180قبل از میلاد بدست پادشاه شهر كوسارا آنیتا ویران شده است. اما براساس یك نامه ای بدست آمده از دوران هامورابی مدت كوتاهی پس از مرگ پادشاه آنیتا ، هیتیتها به منطقه هاتوشا آمده و اسم آنجا را براساس زبان خودشان هاتوشاش گذاشته اند.

7- ایزنیك : شهر موزه میراث دوران هیلینستیك
نظیر تمام شهرهای دیگر هلنستیك ، ایزنیك نیز اثر طراح شهرها ومعمار مشهور هیپودوموس است. ایزنیك در دوران گسترش مسیحیت جزو شهرهای پیشتاز محسوب می شود. این اثر تاریخی كه در آنادولو جزو
مهمترین آثار رومی است مهمترین بنای باقیمانده از دوران بیزانس است كه كلیسای محل جمع شدن 7 مشاور سوفیا می باشد.

8 – آسوس :
2000 سال بعد نیز پابرجاست و از آن استفاده می شود.
آسوس در فاصله 400 كیلومتری استانبول ، 300 كیلومتری بورسا ، 270كیلومتری ازمیر و 100كیلومتری چاناك قلعقرار دارد.

9- برگاما
قرار گاه نظامی برخی دورانها برگاما از استانبول 550 كیلومتر ، از آنكارا 530 كیلومتر فاصله دارد. میتوان از استانبول از طریق قایق و باندریها به آنجا رسید. فاصله باندریما تا بالیكسیر 250 كیلومتر است .


10- مقبره آپولون سمینتئوس Apollon Amıntheus Tapınagı


ویزای ترکیه


عادي – توريستي - بازرگاني

ویزا براي ايرانيان در هنگام ورود در فرودگاه صادر ميشود كه اعتبار آن 3 ماه است. براي تجديد ویزا، متقاضيان بايد هر 3 ماه يكبار از تركيه خارج و در موقع ورود مجدداً ویزای 3 ماهه دريافت كنند.

آدرس: فردوسي، روبروي بانك ملي
تلفن: 33118997 – 33115299

صفحه 1 از 6

 
صفحه شما : تور ترکیه
 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ می باشد

طراحی سایت و هاست بهسازان هاست