خطا
  • XML Parsing Error at 2:32. Error 76: Mismatched tag

بانکوک

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

بانکوک

بانکوک که مقصد بسیاری از گردشگران از سراسر جهان است، بین مردم تایلند با نام شهر فرشتگان Krung Thep خوانده می شود.
این شهر یکی از بزرگترین شهرهای جهان و یکی از پر جنب وجوش ترین پایتخت های آسیاست. بانکوک مانند بسیاری ازشهرهای مدرن جهان، دارای آسمان خراش ها ، هتل های لوکس ومراکز خرید پیشرفته و مدرن و فرودگاه بین المللی بسیارمدرنی است که همه روزه پروازهای مستقیم بسیاری از پایتخت های آسیایی، استرالیا، کانادا، اروپا و آمریکا دارد ( حدود۷۵ خط هوایی ). زمان۳:۳۰ ساعت جلوتر از تهران است.
این شهر اکنون با بیش از ۱۵۰۰ کیلومترمربع مساحت، حدود ۱۰ میلیون نفر جمعیت را در خود جای داده است.
بانکوک به علت بیش از ۴۰۰ معبد بودایی بی نظیر خود شهرت دارد و اگر اقامت شما در بانکوک کوتاه باشد، قادر به بازدید از تمامی جاذبه های این شهر گرم، شلوغ و هیجان انگیز نخواهید بود!
بانکوک به همراه پوکت و هواهین، محل مناسبی برای استراحت واقامت خانواده هاست. هواهین Hua hin، قدیمی ترین و سنتی ترین استراحتگاه ساحلی تایلند است که در نزدیکی بانکوک قرار دارد و استراحتگاه خانواده سلطنتی نیز در آنجا واقع شده است.
مردم بانکوک به غذا خوردن علاقه بسیار دارند که به این موضوع می توان از رستوران های بسیار و انواع غذاهایی که درکنار خیابان ها فروخته می شوند، پی برد! انعام دادن درتایلند کاملا رایج است و روز به روز بیشتر می شود. دربیشتر هتل ها و رستوران های بزرگ، ۱۰ درصد به صورت حساب اضافه می کنند. برای باربرها نیز ۱۰ تا ۲۰ بات انعام کافی است

جشن های سالانه
کم پیش می آید که در بانکوک باشید و جشن یا فستیوالی به مناسبتی برگزار نباشد! تایلند در طول سال، شاهد چندین جشن زیبا به مناسبت های مختلف است که بعضی از آنها نیز جزو تعطیلات رسمی کشور هستند.
تایلندی ها از آنجا که علاقه زیادی به جشن و شادی دارند، از هرفرصتی حتی کریسمس، برای برگزاری جشن های ملی استفاده می کنند به طوری که سال نو را در تایلند سه بار جشن می گیرند: سال نو میلادی
در ژانویه، سال نو چینی در فوریه و سال نو تایلندی در آوریل.
بیشتر جشن ها ملی نیز در فصل خنک که بین ماه های آبان تابهمن است، برگزار می شوند.

جشن آب: Songkran Festival

جشن سال نو تایلندی، در ۱۳ آوریل هر سال برگزار می شود و ۳ روزبه طول می انجامد تا ۱۵ آوریل که نخستین روز سال جدید است. واژه Songkran در زبان تایلندی به معنی حرکت کردن و تغییر مکان است و
علت نامگذاری آن حرکت خورشید در منطقه البروج است.
در این روز همچنین جشن آب برگزار می شود که در واقع شروع فصل باران بوده و به باور مردم تایلند، این آب بداقبالی را از آنها شسته و دور می کند. این سنت در جامعه تایلندی بسیار باارزش است.
در روز جشن اعضای خانواده دور هم جمع می شوند تا احترام خود را به بزرگترها با ریختن آب خوشبو برروی دست های آنها نشان دهند ودر مقابل از دعای آنها برای خوش بختی و سعادت برخوردار شوند.
در بعد از ظهر این روز پس از ادای احترام به بودا و شستن آن، همه مردم از پیر و جوان به یکدیگر آب می پاشند. معروف ترین جشن آب،در ایالت چیانگ مای در شمال تایلند برگزار می شود که مردم زیادی
در این روزها از مناطق مختلف کشور برای شرکت در این جشن به چیانگ مای می روند.


جشن ماه کامل: Loy Krathong

یکی از زیباترین و محبوب ترین جشن های تایلند لوی کراتونگ نام دارد. این جشن هر سال در روز ماه کامل از دوازدهمین ماه تقویم قمری تایلند برگزار می شود که در تقویم میلادی معمولا روزی از ماه نوامبر است. لوی به معنای شناور کردن و کراتونگ به معنای قایقی به شکل نیلوفر آبی و ساخته شده از برگ موز است.
در شامگاه این روز بسیاری از مردم به کانال یا رودخانه نزدیک محل سکونت خود می روند تا کلک های خود را که شمع و عود روی آن را روشن کرده اند، برای ادای احترام و تشکر از الهه آبها، در رود رها کرده و تمام کینه ها، خشم و پلیدی ها ار از خود دور کنند.
مردم هم چنین ناخن و موی خود را کوتاه کرده و آن را همراه با کلک خود رها می کنند تا ناپاکی ها را از وجود خود پاک کنند، آنها براین باورند که این کار برای آنها خوش شانسی می آورد و گناه و بدی را دور می کند.


کلک ها از پوست و برگ درخت موز ساخته شده و با یک گل، یک شمع و ۳عدد عود و سکه تزیین می شود. پیش از رها کردن آن در آب، آنها را روشن می کنند . تایلندی ها معمولا هنگام رها کردن کلک خود در آب
آرزویی می کنند و بسیاری باور دارند که اگر شمع آنها تا زمانی که از نظر خارج نشده، روشن بماند، آرزوی آنها برآورده خواهد شد.
در چیانگ مای روز قبل از لوی کراتونگ، این روز را جشن می گیرند و فانوس های خود که به شکل بالون هستند را در شامگاه این روز رها می کنند تا بد اقبالی از آنها دور شود و نور فانوس راه درست را در زندگی به آنها نشان دهد.

تعطیلات رسمی
تعطیلات رسمی در تایلند، هر سال در تقویم قمری همان سال اعلام میشود و به این دلیل با اندکی با تغییر همراه است:
اول ژانویه: روز آغاز سال نو
۶ آوریل: روز یادبود پادشاه رامای اول
۱۵-۱۳ آوریل:‌ جشن سال نو تایلندی- جشن آب
ماه می: مراسم سلطنتی کاشت، آغاز رسمی فصل کاشت در تایلند
اول می: روز جهانی کارگر
پنجم می: روز تاجگذاری
اول جولای: روز نیمه سال
۱۲ آگوست: روز تولد ملکه، روز مادر
۲۳ اکتبر: سال مرگ رامای پنجم
۵ دسامبر: روز تولد پادشاه، روز ملی، روز پدر
۱۰ دسامبر: روز قانون گذاری - تبدیل حکوت تایلند به سلطنت مشروطه
۳۱ دسامبر: شب سال نو
اقتصاد
تایلند که سال هاست دومین اقتصاد بزرگ جنوب شرق آسیا پس ازاندونزی است، پس از پشت سر گذاشتن بحران اقتصادی آسیا در سال۹۸-۱۹۹۷، توانسته است با اقتصاد آزاد، افزایش صادرات و سیاست های
جلب سرمایه گذاری، این بحران را به خوبی پشت سر بگذارد.
شناورسازی نرخ ارز هم از سال ۱۹۹۷ برای مقابله با بحران اقتصادی،در این کشور آغاز شده و هم اکنون تایلند توانسته با کسری بودجه خود مقابله کرده و علاوه بر آن به مازاد تجاری نیز دست یابد.
اقتصاد تایلند متکی به صادرات است و حدود ۶۰ درصد از درآمدناخالص داخلی آن از صادرات تامین می شود.
مهمترین صادرات آن شامل لباس و کفش، برنج و زیورآلات می شود.
اصلی ترین شغل در تایلند کشاورزی است و این کشور بزرگترین صادرکننده برنج در جهان محسوب
می شود. مهمترین صنعت آن گردشگری است و پس از آن لباس و پارچه وسپس محصولات کشاورزی قرار دارند.

واحد پول

واحد پول تایلند از اواخر قرن ۱۹ تاکنون بات Baht بوده است و هربات به صد ستنگ Satang تقسیم می شود. اسکناس های رایج در تایلنداز بیست تا هزار بات متغیر است و بر روی تمامی آنها تصویری از
پادشاه کنونی تایلند به همراه نمادهای دیگری همچون مهر سلطنتی وجود دارد.
اسکناس های رایج در این کشور شامل ۱۰۰۰ بات (خاکستری)، ۵۰۰ بات (بنفش)، ۱۰۰ بات (قرمز)، ۵۰ بات (آبی) و ۲۰ بات (سبز) می شوند واسکناس ۱۰ بات (قهوه ای) نیز ممکن است گاهی به چشم بخورد ولی این اسکناس پس از دوران بحران اقتصادی آسیا از رده خارج شده است. سکه های مضروب در این کشور نیز شامل ۲۵ و ۵۰ ستنگ (به ندرت دیده میشود)، یک ، پنج و ده باتی می شوند.
کد اختصاری بات تایلند THB و نشانه نوشتاری آن Bht، ฿ یا β است.

تبدیل ارز

ارزهای معتبر و چک های مسافرتی را به راحتی می توان در هتل ها،‌مراکز توریستی، بانک ها، مراکز خرید و صرافی ها تبدیل کرد ( درتایلند ریال تبدیل نمی شود و بات تایلند نیز در هیچ بانک خارجی
تبدیل نمی شود). مراکز تبدیل ارز در کلیه مناطق توریستی وفروشگاه های زنجیره ای وجود دارند و چک های مسافرتی نیز در بانکها و صرافی ها قابل تبدیل هستند.
تبدیل چک های مسافرتی بهتر است در بانک ها صورت گیرد و برای این کار به گذرنامه نیاز است. نرخ تبدیل ارز در بانک ها و صرافی های معتبر بهتر از هتل ها و فروشگاه ها ست. در حال حاضر (۲۰۰۹) هر
دلار امریکا حدودا معادل ۳۴ بات است ولی بهتر است نرخ برابری را هر روز چک کرد.

کارت های اعتباری

کارت های اعتباری مانند امریکن اکسپرس، دینرز کلاب،‌ مستر کارت وویزا در تایلند به طور گسترده مورد استفاده هستند. در هر خریدی که با این کارت ها انجام می شود، معمولا بین ۲ تا ۵ درصد هزینه معاملات بین المللی توسط بانک کسر می شود. مسافران همچنین میتوانند با استفاده از خودپردازهای ATM که در سراسر شهر وجوددارند، به شکل سریعتر و راحت تری به وجه نقد دسترسی پیدا کنند هرچند باید نکات ایمنی را رعایت کنند.
در صورت مفقود شدن کارت اعتباری در تایلند، با شماره های زیر
تماس بگیرید:
American Express Tel : ۰ ۲۲۷۳ ۵۱۰۰ or ۰ ۲۲۷۳ ۰۰۲۲
Diners Club Tel : ۰ ۲۲۳۸ ۲۹۲۰ or ۰ ۲۲۳۸ ۲۶۸۰
Master Card Tel : ۰ ۲۲۵۶ ۷۳۲۶-۷
Visa Tel : ۰ ۲۲۵۶ ۷۳۲۶-۷

وسایل نقلیه شهری

گردشگران در طول اقامت خود در بانکوک می توانند از وسایل نقلیه زیر برای سفرهای درون شهری استفاده کنند:
تاکسی
: تاکسی های بانکوک در رنگ های مختلف وجود دارد و همگی با سیستم تاکسی متر کار می کنند. ورودی تاکسی برای ۱تا ۴ نفر یکسان بوده و معادل ۳۵ بات است و به ازای مسافت وزمان به این مبلغ اضافه می شود.
توک توک Tuk-Tuk
وسیله نقلیه سنتی است که در بانکوک مورد استفاده قرار می گیرد و در واقع یک موتور سه چرخه است که
معمولا هزینه آن به طور توافقی بین راننده و مسافر تعیین می شود.
قطار هوایی Sky Train
یکی از مهمترین وسایل نقلیه مدرن در بانکوک است که هزینه آن به نسبت مسافت بین ۱۰ تا ۴۰ بات متغیر
است.
موتور سیکلت
وسیله ای است که برای گریز از ترافیک بانکوک می توان از آن استفاده کرد و موتورسواران آن با
جلیقه های رنگی مشخص شده اند. هزینه آن نیز به طور توافقی میان موتور سوار و مسافر تعیین می شود و برای مسیرهای کوتاه معمولا بین ۲۰ تا ۴۰ بات است.
اتوبوس
یکی دیگر از وسایل نقلیه بانکوک است که تنوع زیادی داشته و هزینه های آن نیز متفاوت است. برای مثال
مینی بوس ۳ بات، اتوبوس معمولی ۵ بات، اتوبوس کولردار ۱۵بات و در مسیرهای طولانی ۳۵-۲۵ بات است.

فرودگاه بانکوک
شهر بانکوک دارای دو فرودگاه قدیمی و جدید است و در حال حاضر تمامی پروازهای بین المللی از فرودگاه جدید Suvarnabhumi Airport انجام می شوند. این فرودگاه که در سال ۲۰۰۶ جایگزین فرودگاه قدیمی Don Muang Airport شده است، در جنوب شرقی بانکوک قرار دارد.
فرودگاه قدیمی نیز که اکنون تنها برای پروازهای داخلی و نیز استفاده خانواده سلطنتی به کار می رود، در ۲۰ کیلومتری شمال شهر بانکوک قرار دارد و یکی از قدیمی ترین فرودگاه های بین المللی در جهان است.
- علاوه بر بانکوک، در شهر چیانگ مای در شمال تایلند و هم چنین در جزیره پوکت، فرودگاه بین المللی وجود دارد و تای ایر Thai Air خط هوایی ملی تایلند است.

ورود به فرودگاه
پیش از فرود هواپیما در فرودگاه بانکوک، فرمی در اختیارشما قرار می گیرد که باید آن را دقیق و بدون خط خوردگی پرکنید. این فرم Arrival/Departure Card نام دارد که آن را بعد از خروج از هواپیما به همراه گذرنامه خود به ماموربازرسی گذرنامه در قسمت Immigration تحویل می دهید. پس ازبازرسی گذرنامه، یک قسمت از این فرم را به گذرنامه شما ضمیمه کرده و قسمت دیگر آن را در Immigration نگه می دارند
( باید در نگهداری قسمت ضمیمه شده به گذرنامه دقت کنید زیرا زمان بازگشت، این کارت را دوباره از گذرنامه شما جدا می کنند ).

Comments  

 
+4 #7 mooka 1392-07-22 13:43
سلام
برای سفر به تایلند برای یک هفته و کمی خرید حدودا نفری چقدر دلار لازم داریم
Quote
 
 
+1 #6 Neda kohan 1392-04-25 13:34
عضويت در سايت شما
Quote
 
 
0 #5 Neda kohan 1392-04-25 13:32
لطفا ارسال ليست تمام تور هاي لحظه آخري ممنون و سپاس
Quote
 
 
0 #4 Neda kohan 1392-04-25 13:30
لطفا تمام تور هاي لحظه آخري را براي من ارسال فرماييد
ممنون
Quote
 
 
+1 #3 sardar 1391-01-22 21:30
انا من العراق هل استطيع ان اسافر من خلالكم الى احدي دول السياحية مثل تايلاند او روسيا؟ وكيف؟ رجاءا اعطوني الجواب
Quote
 
 
+1 #2 ahmad 1389-11-18 10:12
سلام
خواستم سوال کنم آیا در تایلند برای باز کردن حساب بانکی ( مستر کارت) باید اقامت داشته باشی یا هر کسی میتونه باز کنه؟
ممنون میشم کسی جواب بده .
Quote
 
 
+2 #1 سعید 1389-08-21 12:33
با سلام
خیلی خوب بود ممنون از اطلاعات کامل شما در مسافرتی که به تایلند داشتم خیلی برای من مفید بود.
Quote
 

افزودن کامنت


Security code
کد جدید

 
صفحه شما : تور تایلند بانکوک
 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ می باشد

طراحی سایت و هاست بهسازان هاست